716 okunma

Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Şiddetli geçimsizlik eşler arasında sıkça rastlanılan bir uyuşmazlıktır. Şiddetli geçimsizliğin sürekli olarak tekrarlanması evliliği eşler açısından çekilmez bir hale getirecektir. Bu gibi durumlarda eşler hazırlayacakları bir “şiddetli geçimsizlik boşanma davası dilekçesi” ile Aile Mahkemesi nezdinde dava açmalıdırlar.

Bu yazımızda şiddetli geçimsizliğin boyutlarını, davanın nasıl açılması gerektiğini ve dava dilekçesi örneğini uzman boşanma avukatlarından Saim İNCEKAŞ’ın katılarıyla paylaştık.

ADANA NÖBETÇİ AİLE MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

 

DAVACI                                               :

VEKİLİ                                   :

DAVALI                                                :

DAVA                                                   : Aile birliğinin temelden sarsılması nedeniyle boşanma davası   (Şiddetli Geçimsizlik Nedeni İle Boşanma Davası )

OLAYLAR                                            :

 

  1. Müvekkilim …………. 1989 yılında Konya Gazi Lisesinde okumakta iken davalı ……………..tarafından yolda kaçırılarak 02.01.1989 tarihinde evlenmek zorunda kalmıştır. Bu evlilikleri ……………………….  hane noda kayıtlıdır. Tarafların bu evlilikten 1990 doğumlu ………..ile 1996 doğumlu  …………… dünyaya gelmiştir.
  2. Müvekkilim yaklaşık 22 yıllık süren bu evliliğinde ancak 1 -1.5 sene davalı ile birlikte yaşamıştır.Davalı…. evlilik süresince evlilik birliğinin gerektirdiği sorumluluklarını yerine getirmemiştir.Çok uzun yıllar eve dahi uğramamıştır.Ancak müvekkil birgün döner umuduyla bugüne kadar eşini beklemiştir.Müvekkilim de bu süreç içerisinde çocuklarını alıp ailesinin yanına sığınmak zorunda kalmıştır.
  3. Müvekkilim ile davalının müşterek çocukları olan …. reşit olup küçük ….. ise müvekkil anne tarafından bakılmış ve her türlü ihtiyaçları kıt kanaatte olsa giderilmeye, anne sevgi ve şefkati ile büyütülmeye devam edilmiştir. Müvekkilim çok uzun yıllardır davalı babanın, aile reisi olma, baba olma sorumluluğunu yerine getirmemesi, hiçbir maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamaması nedeniyle çocukları ile birlikte ailesinin yanında yaşamakta ve tek başına çocuklarının maddi, manevi her türlü bakım ve eğitim giderlerini karşılamaya çalışmaktadır. Karşılayamadığı noktada ise ailesinden yardım almaktadır. Ailesinin yardımı daha fazladır. Müvekkil Eşinin babalık görevlerini anne olarak kendisi yerine getirmeye çalışmıştır. Bu süre içerisinde Davalı, …….. eşini ve çocuklarımı görmeye dahi gelmemiş maddi – manevi destekte bulunmamıştır. Müvekkilimin davalı ile  arasında  fiilen bitmiş olan evliliğin hukukende bitirilmesi  gerekmektedir. Taraflar arasında hiçbir şekilde  sevgi, saygı  bağı kalmamış ki zaten davalı ne müvekkilimi ve ne de çocukları arayıp sormamakta olup bu şekilde tamamen kusurlu olan davalıdan müvekkil boşanmak istemektedir.
  4. Yukarıda açıklanan nedenlerle tüm dava ve talep haklarımız saklı kalmak kaydıyla tarafların boşanmalarına karar verilmesi ve müşterek çocukları küçük ……. velayetinin müvekkilime bırakılmasını talep etmekteyiz.

H.SEBEPLER       : M.K, HUMK ve ilgili mevzuat

DELİL                     : Nüfus Kaydı, tanık ve her türlü yasal delil,

 

SONUÇ                : Yukarıda açıklanan nedenlerle ve dava sırasında ortaya çıkacak yeni durumlar karşısında  bir araya gelmesi mümkün olmayan tarafların, evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeni ile ;

  • Davamızın kabulüne ve tarafların boşanmalarına karar verilmesini,
  • Müşterek çocukları küçük ………’ın velayetinin müvekkilime bırakılmasını,
  • Yargılama giderleri ve vekâlet ücretinin davalıdan tahsiline karar verilmesini saygı ile vekâleten talep ederim.01.02.2011
Rate this post

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*