327 okunma

Çekişmeli Boşanma Dava Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Siz boşanmak istiyorsunuz ancak eşiniz istemiyor mu? Bu sıkça karşılaştığımız bir durum. Eşinizin evliliği devam ettirmek istemesi ancak sizin açınızdan evliliğin çekilmez bir hal alması durumunda burada bir “çekişme” olduğu söylenecektir. Böyle bir durumda “çekişmeli boşanma dilekçesi” hazırlanılarak Aile Mahkemesine boşanma davası açılır.

Sizler için aşağıda şiddetli geçimsizlik nedeniyle çekişmeli boşanma dilekçesi örneğini ele aldık. Şu şekilde:

ADANA (   )AİLE MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’NE

 

DAVACI                   :

VEKİLİ                      :

 

DAVALI                    :

KONU                        : M.K 166. maddesi uyarınca ‘Evlilik birliğin temelinden sarsılması’ , eşlerin artık bir araya gelmesinin imkansız olması sebebi ile boşanmaya karar verilmesi talebinden ibarettir.

AÇIKLAMA             :

1- Müvekkilim davacı ile davalı 30.05.1992 tarihinde evlenmiş olup, 14 yıldır evli bulunmaktadırlar. Tarafların müşterek 14.09.1981 doğumlu Sibel isimli ve 08.10.1986 doğumlu Ali isimli,14.09.1984 doğumlu Veli isimli ve 15.10.1990 doğumlu Semra isimli dört adet çocukları bulunmaktadır.

2- Evliliklerinin son altı yılında fikri olarak uyumsuzluk içindedirler . Son beş yıldır tamamen ayrı yaşamış olup birbirleri ile herhangi bir bağları kalmamış ve hiçbir şekilde görüşmemişlerdir. Taraflar arasında şiddetli geçimsizlik bulunmaktadır. Fikren uyuşamamakta olup yukarıda da belirttiğimiz gibi beş yıldır hiçbir araya gelmemişlerdir.  Davacı müvekkil halen yurtdışında bulunup orada yerleşme amacıyla orada bulunmaktadır. Davalı ise burada yaşamına devam etmektedir. Taraflar ayrı yaşamlar kurmuş bulunmaktadırlar.Bundan sonrada tarafların bir araya gelmesi imkansızdır.

3- Gerek  müvekkilim gerekse davalı kendilerine ait ayrı yaşamlar kurmuş bulunmakta olup, evlilikleri sadece resmiyette kalmıştır. Bu anlamda evlilikleri temelinden sarsılmış bulunmakla tarafların bir araya gelmesi de mümkün değildir. Bu anlamda tarafların bundan sonra bir araya gelmeleri imkansızlaşmıştır. Tarafların şiddetli geçimsizlik sebebi ile evlilik birlikleri temelinden sarsılmış bulunmaktadır. Bu sebeple tarafların boşanmaları için iş bu davayı açma zorunluluğu doğmuştur.

4-Müvekkilimin davalı eşinden herhangi bir maddi manevi tazminat ile nafaka talebi de yoktur. Tarafların ortak çocuklarından reşit olmayan 15.10.1990 doğumlu, 15 yaşında Semra isimli kızlarının velayetine ilişkin müvekkilin bir talebi olmayıp, küçük çocuğun velayetinin davalı anneye bırakılmasını talep etmekteyiz.

HUKUKİ SEBEPLER  : M.K ve ilgili mevzuat

DELİLLER: Nüfus aile kayıt tablosu () tanık beyanları ve her türlü yasal delil.

TALEP: Yukarıda açıkladığımız ve yargılama sırasında sunacağımız haklı ve yasal sebeplerle davamızın kabulü ile tarafların boşanmalarına yargılama giderlerinin ve ücreti vekaletin üzerimizde bırakılmasına karar verilmesini saygılarımla dilerim.

Davacı Vekili

Eki…..: Nufus kayıt örneği, Vekaletname

Rate this post

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*